Niels Klit Hansen der åbnede FLOH på Nørre Torv i Grindsted i april 2019 åbner sin tredje butik.
I oktober 2019 åbnede han i Varde og sidst i september 2020 åbner han en butik i Vejen.
Tilfældigt at det er en tidligere ALDI butik
Det er et tilfælde at det er tidligere ALDI butikslokaler han overtager, for den i Vejen er ligesom Grindsted og Varde også en tidligere ALDI.
Niels havde fået ideen til at åbne i Vejen, da byens størrelse og området passer rigtig godt til et FLOH loppesupermarked. Lokalerne er nogenlunde i samme størrelse som dem i Grindsted og han får pakkeshop for Bring, GLS og PostNord i Vejen.
Søger butikschef
I øjeblikket søger Niels Klit Hansen en butikschef til butikken i Vejen og han har da også haft en del henvendelser, men der er ikke ansat en endnu. Skulle du have lyst til at søge jobbet er du velkommen til at sende en mail til Niels på: floh@floh.dk. Efter planen åbner butikken i Vejen i slutningen af September.
Konceptet
Det er det samme koncept som i butikkerne i Grindsted og Varde, nemlig et loppesupermarked, hvor folk kan leje hyldeplads til sine lopper, ting og sager. FLOH sørger for personale der tager imod penge for de solgte varer, hvorefter der bliver afregnet med sælger.
Pakkeshop
FLOH i Grindsted har pakkeshop for DAO, Bring og GLS
FLOH i Varde har pakkeshop for Bring og GLS
FLOH i Vejen har pakkeshop for Bring, GLS og Post Nord når den åbner sidst i september.