Fredag kl. 19.00 spillede GGIF Fodbolds Serie 1 herer kamp mod Ikast FC på EDC Arena i Ikast (Kunstgræsbanen). Kampen endte med 3-0 til Ikast
Træner Christian Thorne har skrevet nedenstående referat fra kampen
Fredag aften blev tilbragt på det tidligere så stolte Ikast Stadion, og det var faktisk ret mange år siden, at jeg havde været der sidst. Jeg var kun en knægt, da jeg sammen med min gode ven Allan sad på bagsædet i onklens VW Jetta på vej mod en stor kamp, hvor onkel Knud Erik med fløjten skulle styre slagets gang. Forventningsfuld og spændt var jeg. Ikast fS mod Brønshøj Boldklub i landets bedste række, 1. division. Der var prominente navne på begge hold, og vi måtte både se kampen fra gode pladser OG besøge omklædningsrummene og hilse på alle stjernerne. Ikast fS kunne blandt andet stille med tordenstøvlen Flemming Linnebjerg, mens hvepsene fra Brønshøj havde en ung Kent Nielsen på banen.
Det var en anden følelse, jeg kunne mærke på vej mod Ikast. Stadig forventningsfuld og spændt. Men ikke på den uskyldige måde. Gensynet med stadionet i Ikast blev desværre ikke den store oplevelse, som det var sidst dengang i anden halvdel af 80erne.
Til kampen havde vi Lasse Kamp og Oliver Jakobsen ude med skader, mens der var et arbejdsrelateret afbud fra Emil Hergott. Til gengæld havde vi en helt ny spiller i truppen, da Jamil Faizi var i startopstillingen. Jamil har spillet på et noget højere niveau, og det skærper forventningerne. Desværre måtte Jamil lade sig udskifte allerede i kampen indledning, og derfor gemmer jeg lidt endnu, at fortælle mere om vores nye offensive kort.
Trods den uheldige start med en tidlig udskiftning, så havde vi ret godt styr på begivenhederne, og det taktiske oplæg blev fulgt. Det viste sig dog, at Ikast FC ramte en fremragende dag, mens vi i længden ikke kunne finde løsninger, ligesom flere spillere individuelt ikke fandt niveauet, der skal til, hvis vi skal klare selv de sværeste opgaver i puljen.
Ikast har skrevet følgende, som er ret godt dækkende:
“EN FREMRAGENDE KAMP AF SERIE 1
Kampen imod Grindsted GIF er netop overstået og vi må indrømme at vi nok spiller noget af af det bedste vi længe har set på EDC Arena.
Grindsted GIF kommer bedst ud til kampen og er meget på bolden, men vi holder hovedet koldt og formår at stå rigtig godt på banen.
Lige så stille får vi arbejdet os ind og får mere og mere overtaget og derfra går det kun en vej. Samtlige spillere spiller en fantastisk kamp og det kunne ses på banen. En rigtig mandfolke præstation af alle mand og det ender ud i slutresultatet 3-0 til Ikast FC”.
Efter vores flotte sejr i premieren kom vi lidt ned på jorden igen. Trods et fortjent nederlag, kan vi bestemt bruge kampen til noget konstruktivt. Vi fik set (og følt), hvad der skal til, hvis man vil være et tophold i serie 1. Og hvad energi og udstråling bringer. Stor respekt for Ikast FC, der leverede en virkelig intens indsats. Sådan en intensitet må vi også kunne skabe?
33. minut: 1-0
64. minut: 2-0
92. minut: 3-0
Kampens spiller:
Kenneth Faber Kristensen