Se de mange billeder: Juletræet blev tændt og der blev hygget på torvet

Foto: René Lind Gammelmark

Søndag kl.11 var der mange mennesker på torvet i Grindsted. Det var nemlig 1. søndag i advent og juletræet på torvet skulle tændes.

I den anledning kom julemanden med konen og masser af glade nissebørn til Grindsted, hvor de kom på en hestevogn.

Da de nåede torvet blev børnene opfordret til at hjælpe julemanden med at råbe højt, så træet kunne blive tændt. Det lykkedes ikke i første omgang, da børnene ikke råbte højt nok, men så råbte de højere og lyset på det flotte juletræ på torvet blev tændt.  Herefter havde julemanden fået til opgave at han skulle udtrække 10 vindere af gaver, blandt de børn der havde afleveret en tegning i postkassen på torvet. 

Inden det skulle foregå skulle julemanden lige køre en tur videre for at finde sækken med gaver. Da Julemanden, hans kone og nissebørnene så kom tilbage til torvet, gik han op på den opstillede scene, hvor postkassen stod. Her udtrak han så 10 vindere af gaver.

Børnene kom selv op til scenen for at hente deres gave.

Kl. 12.00 var det tid til at man kunne få godteposer, det foregik i smøgen ved Vestjysk Bank og i smøgen hos Louis Nielsen.

 

Klik på de mange billeder i galleriet herunder for at se dem i stor størrelse (kun pc)