Månedens bog i december 2024 på Billund Bibliotekerne er Byen og havet, samt Babetta
Bibliotekerne i Magion i Grindsted og i Sdr. Omme
Babetta af Nina Wähä
I romanen Babetta møder vi veninderne Katja og Lou, som har været meget tætte siden gymnasietiden. Som voksne bliver Lou en rig og berømt filmstjerne og flytter til Sydfrankrig. Efter års adskillelse kommer Katja til Sydfrankrig for at tilbringe sommeren med Lou og hendes rige mand. Lou gør sit bedste for at opretholde deres gode venskab. Men Katjas misundelse for alt det Lou har opnået i livet, gør det svært. Langsomt bliver Katja mere og mere besættende og det bliver svært for Lou og læseren at skelne sandhed fra løgne.
Babetta er en thriller, hvor handlingen ud over at blive beskrevet direkte gennem historien om Katja og Lou også kommer til live gennem filmen ”Babetta”, som Lou er ved at indspille.
Den svenske forfatter Nina Wähä er en multikunstner, der gør sig både som forfatter, skuespiller og sanger. Babetta er hendes anden roman. Debutromanen ”Testamente” vandt i 2019 den prestigefyldte Augustpris.
PR-Foto
Bibliotekerne i Billund og Vorbasse
Byen og havet af Keld Conradsen
Byen og havet er en dansk spændingsroman, med et videnskabeligt islæt. Den foregår i flere tidslinjer, som flettes sammen til et samlet billede. Vi starter i romanens nutid, hvor vi møder en ven til Arvid, som er sejlet ud med sin båd, for aldrig at vende tilbage. Vennen møder Arvids tante, som overlader ham en vigtig kasse. I kassen er bl.a. breve, som er skrevet i 1960’erne til Arvids mor, Jenny. Langsomt trevles Jennys tragiske historie op, hvor hun først gør en stor opdagelse inden for geologien, men derefter bliver fornægtet af det videnskabelige samfund, og hun ender med at tage sit eget liv. Brevene og resten af indholdet af kassen bliver brugt som puslespilsbrikker i den spændende historie om Arvid og Jenny, som fanger læseren fra første side.
Byen og Havet er skrevet af Keld Conradsen, som selv er geolog og aktiv sejler. De to ting skinner flot igennem i bogen, hvor begge dele er anvendt både centralt og autentisk.
Keld Conradsen har med Byen og Havet vundet DR’s romanpris.
PR-Foto