På lørdag er der igen DGI Vinterløb i Sdr.Omme

Foto: René Lind Gammelmark

På lørdag er der igen DGI Vinterløb i Sdr.Omme med start kl. 11.00

Der forventes op mod 350 deltagere

Sdr. Omme IF Atletik og Motion er klar med det første motionsarrangement i det nye år, når klubben lørdag 4. januar endnu engang er værter for et stort vinterløb og walk i samarbejde med DGI Sydvest.

Motionsløbet, der forventes at trække op mod 350 løbere til byen fra hele Sydvestjylland, er en del af DGI’s vinterserie for både løbere og walkere, der afvikles med 8 afdelinger fra oktober til februar i Esbjerg, Varde, Ribe, Brørup, Nr. Nebel, Bramming og Sdr. Omme.

 

Familievenlig motion

Sydvest Crossløb, som vinterserien hedder, er sjovt og udfordrende løb og gang, der med garanti får pulsen op hos hele familien. I modsætning til Sdr. Omme Løbet og de klassiske motionsløb på asfalt, så foregår crossløb om vinteren på afvekslende ruter i skove, parker, på græs og små stier.

 

Sydvest Crossløb er et meget socialt og familievenligt motionsarrangement, hvor alle er gode til at vise hensyn og hepper på hinanden. Hvis man ikke løber ligeså hurtigt som sine børn, møder man dem sikkert undervejs på den ca. 2,5 km rundstrækning, der gennemføres enten én, to eller tre gange udtaler Jesper Stensgård Thomsen i en pressemeddelelse.

 

Alle kan være med

Vinterløbet i Sdr. Omme har plads til alle, uanset alder og kondital – og du behøver ikke være medlem af en løbeklub for at deltage. Vælg mellem 2,5 km, 5 km eller 7,5 km som løber eller gå turen på 2,5 km eller 5 km i lige præcis det tempo der passer dig.

 

Børn til og med 8 år deltager gratis (kræver dog tilmelding) og alle børn under 12 år får en medalje med hjem. Efter løbet er der som altid mulighed for at købe kaffe, kage mv. i Sdr. Omme Multicenter.

 

Sydvest Crossløb afholdes lørdag 4. januar kl. 11.00 på Sdr. Omme Stadion og i kirkeskoven.

 

Tilmelding er stadig mulig på www.sportstiming.dk/event/14796 eller via Facebook-siden ”Sydvest Crossløb”.

 

Sdr. Omme IF fører holdkonkurrencen

Team Sdr. Omme IF har hele 47 deltagere med i vinterserien i denne sæson og har fået en rigtig god start i den indlagte holdkonkurrence. Ved julepausen fører klubben nemlig efter 3 ud af 4 mulige sejre, og mangler nu at gøre arbejdet færdigt efter nytår, inden holdpokalen forhåbentligt skal med hjem til Sdr. Omme.

Foto: René Lind Gammelmark

Foto: René Lind Gammelmark