Madklub for ensomme voksne hos Røde Kors Grindsted
Røde Kors Grindsted har startet en madklub for ensomme voksne
Det er Ask Bregnø der er formand for Røde Kors Billund der sammen med Gitte Mikkelsen som er en af de frivillige har taget initiativet til at starte klubben op.
De to har gennem deres arbejde kendskab til borgere der er alene og mangler fællesskab. Derfor har de nu startet en madklub op, med det formål at de ensomme voksne i aldersgruppen 25 – 65 år har et sted hvor de ca. en gang om måneden kan mødes og lave mad sammen.
Klubben er uden børn, hunde og sure miner skriver Ask Bregnø på Facebook.
Målgruppen er primært for borgere der bor i Røde Kors Grindsteds dækningsområde som er Grindsted, Hejnsvig, Filskov, Sdr.Omme og Stenderup-Krogager.
Det er et stykke tid siden Ask Bregnø har søgt midler til at sætte klubben i gang, og den første gang de havde klubaften var den 22. januar hvor der ikke var mødt så mange op.
En gang om måneden fra kl. 17 til senest 20.00
Det foregår altid på Frivilligcenter Billund, Nymarksvej 10 i Grindsted
Det starter kl. 17 og slutter senest kl. 20.
Næste gang er den 12. februar, og som altid skal man tilmelde sig senest to dage før. Tilmelding sker til Ask Bregnø på tlf. 6054 6200 eller Gitte Mikkelsen på tlf. 5178 1397. Der er plads til 20-30 deltagere.
På Røde Kors Grindsteds Facebookside vil der blive offentliggjort hvornår næste arrangement er forklarer Ask Bregnø.
Ask og Gitte sørger for at der bliver handlet ind – de er åbne for alle nationaliteter og maden er god gammeldags mad som vores bedstemor lavede den.
Lidt tabu
Under corona var det mere acceptabelt at være ensom, men nu er det som om det er mere tabu at være ensom, og det er det jo absolut ikke mener Ask Bregnø.
Tilbuddet skal ses som en mulighed for dem der sidder alene så de kan mødes med andre.
Både Ask og Gitte håber at madklubben vil skabe venskaber på tværs.
Som udgangspunkt er maden gratis. Dem der kommer skal selv være med til at tilberede maden, dække bord og rydde op bagefter.
Glad for at bo i en by hvor folk gerne vil hjælpe
Ask Bregnø fortæller at han er glad for at bo i en by, for engagementet for at hjælpe andre der har det svært er så stor. Det har været let at finde et par frivillige hjælpere til madklubben.
Du finder Røde Kors Grindsteds facebookside her.