Ældre Sagen i Grindsted har godt 3.400 medlemmer og har mange arrangementer og aktiviteter henover året.
Mange medlemmer er trofaste og kommer igen og igen til arrangementerne.
Men, der er en stor gruppe medlemmer, som vi kun sjældent ser til arrangementerne. Derfor prøver vi et nyt tiltag, nemlig ØLSMAGNING torsdag den 27. februar kl. 18 i GRAND-Seniorhuset.
Vi kan allerede nu se ud fra de tilmeldte, at vi når medlemmer, vi ikke ellers ser til vores arrangementer. Vi har satset stort, og udbudt 125 pladser. Der er ikke udsolgt, så har du lyst at være med, så skynd dig at tilmelde dig. Vi garanterer, at du får en god og hyggelig aften, og at lattermuskler og snakketøjet bliver rørt. Michael Langager og hans hjælpere fra mikrobryggeriet Warwik i Varde vil underholde og guide os igennem aftenen, hvor vi først smager 2 øl. Herefter præsenteres 3 øl, som kan nydes sammen med de 3 stk. smørrebrød, der serveres fortæller Anni Jessen.
Efter maden vil aftenens sidste øl blive præsenteret, og nydt. Der vil undervejs stå chips på bordene.
Warwik navngiver deres øl efter gamle kendisser og originaler i Varde, og disse navne og kendisser, vil Michael Langager fortælle om, og det bliver IKKE kedeligt kan vi love.
Der er begrænset antal pladser, så tøv ikke, hvis du vil have en herlig aften lyder opfordringen fra Anni Jessen.
Tilmelding senest tirsdag den 18. februar sker på Ældre Sagens hjemmeside https://www.aeldresagen.dk/lokalafdelinger/grindsted
Yderligere oplysninger fås ved henvendelse til Anni Jessen tlf. 5194 8104
Der vil blive mulighed for at købe øl med hjem til specialpris.